1/24/2021 0 Comments Brušný tanec ako ho nepoznáte
Keď som dostala ponuku písať o brušnom tanci, dostala som aj voľnú ruku. Mohla som sa vydať tou ľahšou cestou a písať o tom, o čom sa väčšinou píše a to o všeobecnej histórii tanca, účinkoch, ako vo vás brušný tanec prebúdza ženu a podobné obsahy. Ja som sa však rozhodla pre nie až tak ľahkú cestu. Chcela by som vám predstaviť brušný tanec, tak ako ho väčšina z vás, ktorá sa nevenuje tejto forme tanca, nepozná. Preto vás možno prekvapí tvrdenie, že brušný tanec je legitímna forma tanca, rovnako ako napríklad balet a nie len vrtenie sa odhalenej ženy ovešanej cingrlátkami do orientálnych rytmov. Áno, brušný tanec je makačka, vyžaduje si seriózné praktické aj teoretické štúdium.
Ja osobne sa tiež prikláňam k názoru, že brušný tanec je skôr konštrukciou, či „vynálezom“, než že by mal autentickú povahu tradičných folklórnych tancov Blízkeho a Stredného východu, aj keď súhlasím s tým, že vytrhnúť brušný tanec z kontextu arabskej histórie a kultúry by bolo problematické. Brušný tanec ako ho poznáme dnes prešiel transformáciou a jeho obsah a forma sa za dlhé obdobie, najmä od polovičky 18. storočia do polovičky 20. storočia reformuloval a to najmä pod vplyvom imperializmu a kolonializmu západných krajín Európy a Ameriky a ich intervenciou do orientálnych zemí. V súčasnosti existuje množstvo škôl, ktoré aj rôznym spôsobom prezentujú brušný tanec. Preto by som chcela upozorniť, že aj ja prezentujem brušný tanec svojou optikou poznatkov, ktoré pramenia od mojej učiteľky Suhaily Salimpour (USA), dcéry Jamilly Salimpour, ktorá sa považuje za „matku“ brušného tanca pre jej nesmierny kvalitatívny prínos do brušného tanca. Pre mňa je brušný tanec, tanec štylizovaný a jeho súčasná podoba siaha do obdobia, kedy sa začal formovať moderný tanec. Obsahuje prvky z moderného baletu, jazzu a dokonca street danceových štýlov ako pop’n’lockin.
Popisovanie týchto pohybov môže vyznievať nudne, ale verte mi, že na hodine je to úplne iná dimenzia. Pre väčšiu zábavu osobne rada skladám tieto drily do kómb podľa vybranej hudby, ktoré si môžu študentky odniesť domov a ďalej sa s kombom hrať. Tieto drily obsahujú nielen prvky samotné alebo vrstvené pohyby, ale taktiež rôzne kroky, otočky a hru na prstové činelky. Brušná tanečnica je totiž zaroveň aj hudobníkom a mala by zvládnuť hru na prstové činelky, s ktorými dokáže tancovať. Čiže znalosť základných hudobných kategórií a frázovanie patrí určite do repertoáru tanečníc. Každý technický tréning začína kombináciou jogovej a tanečnej rozcvičky, ktorá vám zahreje svaly a pripraví na drilovanie. Netreba opomínať aj tzv. odcvičku na konci hodiny, kde opäť svaly uvoľníme a necháme odpariť pot. Áno, pot. Ako som spomínala na začiatku, je to riadna makačka. Pravidelným opakovaním týchto pohybov si cibríme kultúru svojho tela, uvedomujeme si, čo a kedy zapájať, až sa nám napokon tieto pohyby zautomatizujú a my máme zelenú pre štylizáciu, ktorá môže mať nekonečné množstvo podôb a variácií. Opačná cesta nevedie. Tanec je krásny. Kto má chuť sa zapotiť?
0 Comments
7/17/2020 0 Comments Impresie z našej letnej HaflyV sobotu, 27. júna 2020, sme zažili magický a neopakovateľný hudobno-tanečný večer s úžasnými tanečniciami a hudobníkmi a skvelým publikom! Celá táto paráda sa odohrala pod holým nebom, na terase najlepšieho baru v meste, v Blind Pigu, ktorý sa nachádza v náručí nábrežia Dunaja, v ikonickom Zuckermandeli, na Žižkovej 1. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomohli vytvoriť celkovú kúzelnú atmosféru! Užili sme si to s vami! Haflou vás sprevádzal dynamický mnohočlenný perkusionistický ansáml pod vedením darbukového majstra ~ Míru Čiperu, dychového majstra, Lukáša Lacka na šalmaj, Andrey Tkáčovej na husle, Roman Táborský na buzuki, Viktor Chudo na perkusie a veľa krásnych brušných tanečníc! Atmosféru doladil náš hosťujúci DJ Matthew! FotogalériaPhoto credit: Matúš Hemish Hirner & Andrea Garajová Ešte raz ďakujeme!
Viac fotiek dostupných vo fotoalbume na mojej Facebook fanpage.
Okrem záznamu z prednášky cez ZOOM by som s vami chcela zdieľať aj písomný príspevok odkazujúci na pár zdrojov a vizuálnych materiálov, ktoré nájdete pod videom. Enjoy! Od Fat Chance Belly Dance ...Vráťme sa ešte nachvíľu ku Carolene Nericcio. Vieme, že Carolena a ostatné tanečnice z Fat Chance Belly Dance sú pôvodkyne štýlu ATS Belly Dance tak ako ho poznáme dnes. Efektom jej snáh a skvelého marketingu bolo nielen vyprodukovanie populárneho tanečného štýlu, ale aj vyprodukovanie nových úžasných tanečníc a učiteliek. Treba teda Carolenu uznať ako učiteľku učiteľov, ktorej odkaz sa prenáša aj mimo jej vlastné štúdio. Je inšpiráciou pre mnohých. Na úvod vám odporúčam pozrieť si video o Fat Chance Belly Dance: Who We Are, aby sme si vizuálne pripomenuli ATS v jeho prvopočiatkoch. Ide o krátky dokument, kde sa vyjadruje samotná Caroleena Nericcio a podáva nám vhľad k začiatkom Fat Chance Belly Dance, z ktorého sa neskôr vývajú rôzne nové školy založené na princípoch ATS a neskôr sa vyvíja aj Tribal Fusion Belly Dance. ... dedičstvo pokračuje - nová škola Paulette Rees-Denis & Gypsy Caravan - nová škola
... k Tribal Fusion Belly DanceTribal Fusion Belly Dance sa inšpiruje dvoma kľúčovými elementami a to "tribal" a "fusion". Jamila Salimpour, Masha Archer a Carolena Nericcio sú kľúčmi, aby sme pochopili element "tribal". Odkiaľ však prišiel "fusion"? Jill Parker & Ultra Gypsy
Osobnosti ako Rachel Brice, Rose Harden, Sharon Kihara boli vtedy členkami Ultra Gypsy a aj dnes formujú smerovanie Tribal Fusion Belly Dance. Pre vizualizáciu som pre vás vybrala dve videá, ktoré vám poskytnú náhľad do umeleckého cítenia Jill Parker a Ultra Gypsy. Hudba je ďalším faktorom, ktorý zohrával a zohráva dôležitú úlohu pri formovaní tribal fusion belly dance. Keďže ide o americký výtvor, tento štýl začal byť ovplyvnený aj americkou hudbou rôznych žánrov.
Nie je nijakou výnimkou vidieť vystupovať tribal fusion tanečnice na folklórnu hudbu, ale aj jazz, hip hop, elektronickú hudbu či dokonca aj rock'n'roll. Samozrejme, že tanečnica si môže zvoliť vystúpenie aj na tradičnú folklórnu hudbu, ktorá je spájaná s brušným tancom. Tým chcem teda naznačiť, že tanečnice, či skupiny sa môžu od seba výrazne líšiť, aj keď technika ostáva rovnaká. 5/5/2020 0 Comments O Belly Dance #3: ATS® kostýmMilé tribálky! Dovoľte, aby som sa s vami podelila o moju tretiu online prednáškú k belly dance v rámci cyklu sobotňajších prednášok s podtitulom "pôvod, história, inšpirácie". Prednáška bola tentokrát o ATS® kostýme, o jeho samotnom vzniku, o pôvode kostýmu ako eklektickej fúzie z rôznorodých kultúr a ako demonštrácia bohatosti materiálnej kultúry rôznych etnických komunít od Severnej Afriky naprieč Centrálnou Áziou, až po Indiu. Okrem záznamu z prednášky cez ZOOM by som s vami chcela zdieľať aj písomný príspevok odkazujúci na pár zdrojov a vizuálnych materiálov, ktoré nájdete pod videom. Enjoy! "Tribál" štýl kostýmovaniaKostýmovanie pre tzv. "tribal" štýl brušného tanca možno s určitosťou označiť ako eklektický a svojim charakterom reflektuje mnoho kultúrnych vplyvov. Poďme si to bližšie rozpracovať. V prvom rade si treba uvedomiť, že ATS kostým bol vytvorený pre účely performatívneho umenia, teda zjednodušne povedané ~ vystupovania. Kostým nemá byť v žiadnom prípade replikou folklórneho alebo "tradičného" spôsobu odievania. Ako "fusion artists" reflektujeme našim kostýmom aj fúziu etnických vplyvov a "orientálnych" kultúr, ktoré sú zdrojom našej inšpirácie. Keď hovoríme o zdroji inšpirácie z "orientálnych" kultúr, mám na mysli oblasť od Blízkeho Východu, severnej Afriky, centrálnej Ázie, Indie a miest medzi týmito teritóriami. Netreba však opomenúť inšpirácie, ktoré pochádzajú aj z Európy (napr. flamenco). Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že sú to krajiny, ktorými prechádza tzv. "Romani Trail", teda krajiny, cez ktoré putovali tzv. "gypsies"1 zo západnej Indie až do severnej Afriky, či Európy. 1 Slovo "gypsies" sa v anglicky hovoriacom svete vrátane vedeckej terminológie používa na označenie rôznych nomádskych komunít bez ohľadu na ich etnický pôvod a identitu (Čierno-biele svety: Rómovia v majoritnej spoločnost na Slovensku, 2015) Tu treba podotknúť, že každá skupina má svoj unikátny spôsob v zdobení sa vo finále. Aj keď komponenty pre zdobenie sú naprieč komunitou "kvázi" univerzálne, každá skupina môže vo výsledku vyzerať inak.
Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, v tribal štýle tanca obľubujeme ťažšie látky oproti ľahkým látkam v klasickej kabaretnej štylizácii. Oproti ľahkej šifónovej látke alebo inému trblietavému typu látky, preferujeme napríklad prírodné látky ako bavlnu, ľan, hodváb, brokát či zamat. V obľube sú taktiež starožitné látky, ako napríklad tzv. "tulle bi telli", "assuit" alebo "assyut", ktorý pochádza z rovnomenného mesta Assyut v Egypte, bol exportovaný najmä v 20. rokoch 20. storočia na Západ, v čase Golden Era a popularitu medzi tribal tanečnicami získal najmä vďaka Jamile Salimpour. Pre zdobenie tribálových kostýmov sa oproti klasickému kabaretnému kostýmu používajú komponenty z kovu, z rôznych minerálov, či zo zrkadielok rôznej veľkosti. Poďme sa pozrieť na inšpirácie a pôvod jednotlivých častí kostýmu a iných komponentov. Čólí ~ choli ~ चोलीČólí je ženské oblečenie, ktoré slúži ako blúza, ktorá zakrýva vrchnú časť tela. Čólí ako také je rozšírené v krajinách ako India, Nepál a Srí Lanka a nosí sa aj dnes v kombinácii so sárí. Za prínos čólí do tribál kostýmu vďačíme Mashy Archer, tzv. starej mame Fat Chance Belly Dance, ktorá sa inšpirovala u žien z domorodých etník v regiónoch západnej a centrálnej Indie, v štátoch Radžasthán, Gudžarát alebo Madhjapradéš, ktoré nosia tradične čolí v kombinácii so sukňou a šatkou. Carolena, ako dlhoročná žiačka Mashy Archer si tento etnický doplnok osvojila a preniesla do Fat Chance Belly Dance. V kostýmovaní sa využíva čólí buď v tradičnom použití alebo v "modernom" - teda prispôsobenom, kedy sa vzor čólí vyhotovuje ako poloblúzka, na ktorej sa nosí peniažková podprsenka. Tá je vyrobená napr. zo zamatu, bavlny alebo inej štrečovej látky. Viac sa dozviete v rozsiahlejšom príspevku venovanému čolí a jeho moderným obmenám v mojom blogu. Peniažková podprsenka ~ Coin BraAsi nebude prekvapením, že inšpiráciou pre tento komponent je samotná Jamila Salimpour. K tomu sa nám viaže príbeh, o ktorom rozpráva Jamila v príspevku "The Saga of the Coin Girdle". Jamila spomína ako koncom 50. tych rokov v Los Angeles videla v známej reštaurácii The Greek Village úžasnú tanečnicu, Helenu Kallianiotes, ktorá tancovala v podprsenke, kde boli peniažky umiestnené "krížom krážom" a vydávali zvonivý zvuk. Jamila taktiež čas od času pózovala v School of Designing v Los Angeles, kde spoznala Boba Mackieho. Bob požiadal Jamilu, či by nemohla učiť jeho manželku, Marianne, brušný tanec, aby sa po pôrode dostala späť do formy. Jamila neskôr opisuje, ako bola Marianne prirodzený talent pre tento tanec a inšpirovala Boba natoľko, že jej vytvoril sériu kostýmov, medzi inými aj podprsenku, kde boli peniažky prišité podľa vzoru "rybých šupín". Čiže oveľa hustejšie a tak, ako môžeme vidieť neskôr u Mashy Archer a Fat Chance Belly Dance.
Pantalúny ~ şalvar
Sukňa ~ Flying SkirtSukne, čím väčšie, tým lepšie! Sukne v ATS sú absolútne dominantnou časťou kostýmu, ktoré instantne chytí oko diváka. Sukňu do štandartného ATS kostýmu priniesla do Fat Chance Belly Dance tanečnica Paulette Rees-Denis, ktorá ju prvotne priniesla ako doplnok z tzv. Renaissance Pleasure Fair. Od vtedy sa jej používanie ustálilo, pretože tanečnice s takouto sukňou pôsobili ešte majestátnejšie.
V Indii ešte ostaneme, pretože v ATS sa môžeme stretnúť aj so sukňami, ktoré sú pôvodom odevom nomádskych komunít zo Západnej Indie. Takýmito nomádskymi komunitami sú Bandžara z Radžasthánu a Kutchi Rabari. Opasok ~ Šatka ~ Tassel BeltOpasok je neoddeliteľnou súčasťou ATS kostýmu, ktorý nám pri tancovaní zvýrazňuje boky. Šatku si upíname okolo bokov, aby sme zvýraznili oblosť našich bokov na sukni, ktorá je tvarovaná do tvaru A. Častokrát môžeme vidieť okolo bokov aj opasok so strapcami, tzv. "tassel belt". Inšpiráciu pre tento strapcový opasok môžeme nájsť v krajinách Centrálnej Ázie, ako napríklad Afganistan, Turkménsko a Uzbekistan, kde sú rôzne typy strapcov súčasťou ľudového odevu alebo zdobenia sa. Tieto strapce často obsahujú korálky a kovové ozdoby. TurbanPokrývku hlavy priniesla už Masha Archer a Fat Chance Belly Dance posunuli toto zdobenie kvôli množstvu šperkov na turban. Turban je ako koruna pre ATS tanečnicu. Opticky jej dodáva výšku a tiež majestátnosť. Turbany sa dajú viazať rôznymi spôsobmi, záleží od typu tváre tanečnice. Pre zaviazanie turbanu potrebujete základnú látku a minimálne ďalšiu jednu ozdobnú látku. Tanečnice si podľa svojej estetiky pripínajú na turban rôzne etnické prívesky a prípadne umelé kvety. Inšpiráciu pre turban môžeme nájsť u Berberov z oblasti Severnej Afriky, najmä Alžírska a Maroka. Je pravdou, že turbany sú známkou "old school" ATS a veľa tanečníc preferuje kostým zjednodušovať a nahrádzať napr. čelenkami, keďže turban je náročné dobre uviazať, ozdobiť a taktiež má značnú váhu. Avšak na druhej strane je to podľa môjho názoru naozaj signifikantný znak ATS, ktorému sa oplatí venovať pozornosť. Viac o turbanoch v samostatnom blogu, ktorý pre vás pripravujem. Na koniecVerím, že vám bol tento blog trochu nápomocný pri spoznávaní pôvodu kostýmovania v ATS. Odporúčam vám spraviť si vlastný prieskum, keďže si uvedomujem, že tento príspevok nie je ani zďaleka všeobsahujúci. Cieľom vlastne ani nebolo na 100% obsiahnuť všetko o kostýmovaní, ako skôr poskytnúť čiastočný vhľad do pôvodu kostýmu, ktorý je ovplyvnený rôznymi vzdialenými kultúrami. Kostýmovanie v ATS bolo a aj v súčasnosti je estetickou záležitosťou každej skupiny, každého "kmeňu". Prispôsobuje sa však nielen chuti, ale aj účelu s akým idete vystupovať. Navodzuje atmosféru pre umelecké vystúpenie a je vo finále umením v pohybe. Ide však o kultúrne vypožičiavanie si, o kultúrnu fúziu, o modernú etnickú štylizáciu, s ktorou ako tanečnice pracujeme. Môj apel na komunitu je, aby sa nielen vizuálne inšpirovala, ale pokiaľ možno vzdelávala v tejto oblasti a najmä vždy narábala s rešpektom voči kultúram, od ktorých si vypožičiavame tieto inšpirácie. Viac o šperkoch v ATS v inom blogu.
Rada by som sa s vami podelila o moju druhú online prednáškú k belly dance v rámci cyklu sobotňajších prednášok s podtitulom "pôvod, história, inšpirácie". Prednáška je o začiatkoch American Tribal Style, o vizionárke Mashe Archer a neskôr Carolene Nericcio, ktorá sformovala Fat Chance Belly Dance. Okrem záznamu z prednášky cez ZOOM by som s vami chcela zdieľať aj písomný príspevok odkazujúci na pár zdrojov a vizuálnych materiálov, ktoré nájdete pod videom. Enjoy! Masha Archer ~ stará mama Fat Chance Belly DanceDá sa povedať, že počiatky synchronizovanej, skupinovej, tzv. improvizovanej choreografie možno pripísať Mashe Archer. Masha Archer sa narodila v Kyjeve v rodine umelcov, jej otec bol sochár a jej mama maliarka. Presťahovali sa do USA a neskôr Masha študovala umenie v New Yorku. Mashu by som najlepšie opísala ako vizuálnu umelkyňu, ktorá tanec využívala v danom období (70. a 80. roky) ako prostriedok komunikácie jej vízie krásy.
Začiatkom 70. rokov Masha Archer založila skupinu San Francisco Classic Dance Troupe. Masha vyvinula svoju vlastnú interpretáciu brušného tanca, sčasti ako spôsob ako vyňať orientálny tanec z reštaurácií a nočných klubov v San Franciscu, ktoré boli v tom období jediným miestom pre vystúpenia orientálnych tanečníc. Masha prezentovala tanec ako umenie a nepáčilo sa jej, keď interferovalo so stolovaním zákazníkov. Zakázala jej tanečniciam tancovať v podnikoch a preniesla vystúpenia do galérií a na rôzne verejné kultúrne podujatia. S tým súvisela aj sloboda pre jej víziu kostýmu. Majitelia nočných podnikov chceli vidieť tanečnice na podpätkoch s odhalenými nohami, a Masha chcela pantalúny (široké padavé nohavice), majitelia tanečnice v podprsenkách, Masha vniesla do kostýmovania cholí, majitelia chceli tanečnice s rozpustenými, najlepšie blond vlasmi a Masha využívala na zakrytie vlasov textílie, ktoré ozdobovala množstvom šperkov. Tento typ kostýmu nielen vyzdvihol krásu tanečnice, ale jej mal dodávať silu. Silu tanečnice tiež podporovala skupina ostatných tanečníc. Hovorila: "Sme jeden kmeň, ktorý komunikuje". Úlohou celej skupiny bolo podporovať sa navzájom a tiež sólo tanečnicu. Masha chcela, aby tanečnica kontrolovala svoje publikum a nie naopak. Tanečnicu ostentatívne oceňovali ostatné tanečnice, ktoré z nej nemohli strhnúť pozornosť. Tak dávali publiku najavo vzácnosť chvíle, kedy im tanečnica prezentovala svoju krásu a tanec ako umenie. "There is nothing more beautiful and more dignified than you." ~ Masha Archer Carolena NericcioCarolena začala tancovať u Mashy Archer, keď mala len 14 rokov a zostala pri svojej učiteľke 7 rokov. Carolena nasledovala Mashu v jej krokoch, ako sama opisuje, s takmer božskou oddanosťou, ako svoju "guru". Carolena hovorí s nadnesením, že "vyrástla na ostrove, kde tento druh brušného tanca bol jediným brušným tancom". Čím naznačuje, že pre ňu to bola jedina forma brušného tanca, aký poznala a nemala dôvod spochybňovať učenie Mashy alebo klásť otázky.
American Tribal Style ~ krátky opisDôležitým prvkom tanečného systému American Tribal Style ako sofistikovaného tanca je improvizovaná choreografia. Celý čas ide o súhru medzi tanečnicami, pričom skupinu vedie vedúca tanečnica, ktorá dáva signály ostatným tanečniciam (rukami, hlavou, ktoré sú v podstate neviditeľné publiku, lebo vyzerajú ako prvky) a tie ju potom nasledujú. Ide o dynamickú súhru prvkov, kedy vedúca tanečnica odovzdáva zmenou formácie vedenie inej tanečnici a tá opäť ďalšej. Improvizuje sa s vopred naučenými prvkami a kombami prvkov, ktoré sú naznačené v signáloch od vedúcej tanečnice. Výsledný efekt tanca je veľmi ladný tanec založený na súhre tanečníc, je improvizovanou choreografiou, ktorú tancujú tanečnice v dynamickom víre pohybov a farieb. Fat Chance Belly DanceFat Chance Belly Dance založila Carolena Nericcio v roku 1987. Skupina sa veľmi rýchlo etablovala na belly dance scéne v San Franciscu, v tzv. Bay Area. Spočiatku začali vystupovať na alternatívnych podujatiach, ako napr. Tatoo Fairs, pretože spoločným znakom skupiny bolo tetovanie, čo bola viac menej náhoda. Neskôr posunula FCBD na populárne a prestížne podujatia ako napríklad San Francisco Ethnic Festival, kedy doslova preniesla formát z malých kaviarničiek na pódia divadiel. Je pravdou, že Carolena so svojím prístupom priťahovala alternatívne skupiny, ktoré chceli tancovať brušný tanec, ale akosi "nezapadali do obrazu brušných tanečníc". Carolena práve tu uplatňovala myšlienku, ktorú si vzala od Mashy, o atmosfére, ktorá ani zďaleka nie je súťaživa, ale práve naopak, podporujúca a ponúka priestor pre všetkých. V štúdiu Fat Chance Belly Dance bol priestor a i v súčasnosti je, pre alternatívu a otvorenú myseľ.
Rada by som sa s vami podelila o moju prvú online prednáškú k belly dance v rámci cyklu sobotňajších prednášok s podtitulom "pôvod, história, inšpirácie". Prednáška je o "Jamile Salimpour a Bal Anat", ktorá je považovaná za matku tribal fusion bellydance / fusion bellydance / tribal bellydance, a ktorej životné dielo a prínos pre moderný štylizovaný belly dance by mala poznať každá tanečnica! Jej príbeh je neskutočne facinujúci! Okrem videa z prednášky by som s vami chcela zdieľať aj písomný príspevok odkazujúci na pár zdrojov a vizuálnych materiálov, ktoré nájdete pod videom. Enjoy! Jamila Salimpour (1926 - 2017)Jamila Salimpour sa narodila v roku 1926 ako Giuseppina Carmela Angela Geraci v meste New York. Jej rodičia, Angela a Thithiniu, boli obaja sicílskeho pôvodu. Jej otec, ktorý bol v sicílskom námorníctve a slúžil počas prvej svetovej vojny v Egypte a neskôr aj v iných "orientálnych" krajinách ako Tunisko, Alžírsko, Sýria, bol pre Jamilu prvou inšpiráciou a kontaktom s brušným tancom. Zo svojich ciest prinášal domov veľa autentických príbehov a dokonca bol majstrom v napodobňovaní etnických tancov, ktoré na svojich cestach zočil. Malá Jamila jeho pohyby samozrejme imitovala a neskutočne ju to fascinovali. Od malička bola teda fascinovaná tancom a hudbou Blízkeho Východu, čo ju predurčilo na cestu objavovania pôvodu, histórie a tanečného slovníka orientálneho tanca. Jamila Salimpour začala jej kariéru vo veku 16 rokov v Ringling Brothers Circus ako tanečná akrobatka, kedy mala vo svojom čísle napríklad päť slonov, tanec na chrbte koňa, či predvádzala vzdušnú akrobaciu. Keď ju táto prvá skúsenosť naplnila, odišla do Los Angeles, zatiaľ čo jej rodičia sa vrátili na Sicíliu.
Keďže v danej dobe, druhá polovica 40. rokov, nemala Jamila možnosť študovať brušný tanec na profesionálnej úrovni, tieto zdroje jej poslúžili na prvú analýzu a "rekonštrukciu" brušného tanca, kedy začala mentálne katalogizovať tanečné pohyby. Navyše ju Hyganoosh povzbudzovala vo vystupovaní a tak začala Jamila tancovať na rôznych komunitných kultúrnych podujatiach a neskôr aj v orientálnych kluboch ako napríklad v The Greek Villlage na Hollywood Boulevard či v klube Fez.
Vtedy ešte Jamila nevedela, že deformácia nôh jej dcéry je vlastne požehnaním. Okrem toho, že sa jej vďaka baletu výrazne zlepšila postúra, dal jej potrebné teoretické základy na výuku tanca. Suhaila začala učiť v Salimpour School, keď mala 14 rokov. Okrem jej školy, vlastnila Jamila v San Franciscu aj orientálny tanečný klub s názvom "Bagdad Cabaret", kde pozývala tanečnice a tanečníkov z Egyptu, Maroka, Libanonu, Turecka, atď. Bolo veľmi dôležité mať k dispozícii všetky tieto rôzne tanečné štýly, ktoré mohla interpretovať ďalej svojim študentom. Okrem tanca sa v tomto období rozvíjala hudba, kedy sa z jednoduchých 4/4 rytmov pretavovala hudba do komplikovaných hudobných kompozícií. S hudbou sa menil aj charakter tanca, od improvizácií ku choreografiám.
V roku 1978 mala Jamila dostatok materiálu, aby vydala "The New Danse Orientale", knižný manuál pre výuku brušného tanca, ktorý dnes poznáme ako "Jamila format".
Bal AnatV roku 1967 začalo veľa z Jamiliných študentiek chýbať na jej sobotňajších hodinách. Dostalo sa jej do uší, že chodia vystupovať na tzv. "Renaissance Pleasure Fair", kde mohol prísť každý, kto mal kostým zadarmo. V nasledujúcom roku zformovala skupinu Bal Anat, ktorá vystupovala na tomto festival v štýle "varieté šou". Bal Anat znamená v preklade "tanec bohyne Matky" (z fr. bal - tanec, Anat - egyptská bohyňa matka). V jednotlivých číslach sa objavili napríklad kúzelníci, Gilli Gilli z Egyptu a Hassan z Maroka. Šou bola akousi prehliadkou kmeňov, ktoré prezentovali svoje folklórne tance. Na ľudí to pôsobilo autenticky, ale išlo o z polovice fantáziu. V šou sa tancoval napríklad alžírsky tanec, tanečnice z kmeňa Ouled Nail z Alžírska, Kashlama tanečnice z Turecka, tanečník z podnosom, šabľový tanec, prvýkrát sa na pódiu objavili také špeciality ako tanec s hadom. Skupina Bal Anat začala svoju cestu v roku 1968 a aktívne pôsobí aj dnes pod vedením Suhaily Salimpour. Video z vystúpenia Bal Anatu na Renaissance Pleasure Fair z roku 1974. Zdroje:
SALIMPOUR, J.: Jamila's Article Book. El Cerrito, CA : Suhaila International, LLC., 2013 SALIMPOUR, J.: The New Danse Orientale, 2013 (prvá ed. 1978) Tribal Fusion Bellydance je moderná západná forma brušného tanca, ktorá sa vyvinula spojením kabaretného brušného tanca a American Tribal Style (ATS). Tanec obsahuje prvky z brušného tanca ako aj prvky z urbánnych tanečných štýlov ako Hip Hop, Popping a Locking, ale aj pohybové princípy z tradičných tanečných foriem ako Flamenco (klasický španielsky tanec), Odissi, Kathak (klasické indické tance) a iné folklórne a klasické tanečné štýly z krajín Blízkeho Východu, Severnej Afriky, Centrálnej Ázie a Indie. Tak ako prvky sú inšpirované tanečnými tradíciami týchto krajín, tak aj kostýmy sú inšpirované vplyvmi týchto krajín. Všetky kostýmy a doplnky sú ručne robené. Tribal kostýmy vplyvom všetkých spomínaných kultúr pôsobia starobylým dojmom, sú ťažké, a to doslova, farby sú zemité a kombinované s veľmi farebnými prvkami. Avšak nejedná sa o uniformný štýl kostýmu, keďže každá tanečnica, či "tribe" – skupina, má svoj charakteristický štýl v zdobení sa. V tomto cykle by som sa chcela zamerať na vybrané etniká a ich materiálnu kultúru, ktorá často slúži ako predloha, či inšpirácia pre kostýmy alebo doplnky ku kostýmom, ktoré bežne využívame. Ako prvý doplnok vyberám v rámci tohto cyklu ~ čolí (choli). Čolí (India) चोली
Za jednu z prvých priekopníčok, ktorá uviedla čolí do kostýmovej praxe bola Masha Archer v 60-tych rokoch, ktorá presadzovala, aby bola tanečnica viac zahalená a mohla okrem tanca prezentovať aj mnohé vzácne látky a zaujímavé kombinácie. Neskôr túto prax prevzala Carolena Nericcio, dlhoročná študentka Mashy Archer a zakomponovala čolí ako uniformnú súčasť kostýmu pre formát ATS. Dodnes mnoho ATS skupín nosí buď pôvodné čolí kmeňov z Indie alebo si podľa tohto vzoru šije čolí zo zamatu alebo bavlny. Medzičasom vnikli v USA a Európe značky, ktoré kreatívne narábajú s konceptom čolí a produkujú nové a svieže kombinácie.
1/9/2019 0 Comments Spomienky na Tribal Harem ShowDnes je to už dva roky, čo sa konala Tribal Harem Show, moje silné pocity z tejto šou mám už konečne spracované a taktiež som si konečne našla čas poreflektovať nad týmto zážitkom a napísať pár riadkov.
Taktiež sme prispôsobili priestor a tanečnice boli prítomné celý čas v blízkosti pódia, posedávali okolo, jemne sa zapájali do vystúpenia, pričom primárna pozornosť bola na tanečnicu, či tanečnice na pódiu. Nehovoriac o technickej stránke večera, najmä svetlá, ktoré dodávali krásnu intimitu celému večeru. InšpiráciaMoja inšpirácia pramenila, a to sa priznám, z do veľkej miery, idealizovanej a romantickej predstavy umelcov, ktorí najmä v 19. storočí zobrazovali hárem vo svojich maľbách ako miesto prepichu, ktoré je vyhradené ženám, kde sa opájajú umením a zábavou, ako tancom a hudbou. Je to krásny priestor na dvore bohatého sultána, kde žijú vzdelané, talentované a distingvované ženy z rôznych kultúr. Tribal Harem ShowŠpeciálnym hosťom večera bola fantastická tanečnica Lenka Adamková a jej FCBD®Style / ATS® skupina Hurriya Tribe z Brna. Medzi účinkujúcimi bolo vynikajúce duo Orientshow - Linda Stasíková a Andrea Garajová. Ďalej skvelé FCBD®Style / ATS® tanečnice Tribaladia z Bratislavy. Zapýrené tváre priniesla publiku sexi burlesque tanečnica Lotta Love z Bratislava Burlesque, zatajený dych hoola-hop tanečnica Dominika Hoopinka z Dreamdancers a Odissi tanečnica z Indie, Rashee Chauhan. Na pódiu sa objavili tiež nápadité tanečné kolaborácie, FCBD®Style / ATS® duet spoločne s Lenkou Adamkovou a mnou, folklórne ladený duet mňa so skvelou Jankou Miterkovou a taktiež skupinový tanečný projekt s mojimi krásnymi študentkami. Ďakujem zo srdca všetkým, ktorí sa podieľali na vzniku tejto šou a Luna Baru za priestory a v neposlednom rade aj technickej podpore a publiku za super atmosféru! GalériaNa tomto mieste by som vám rada prezentovala pár momentov zo šou zachytených objektívom skvelej fotografky Viktórie Akbáriovej!
Aj vďaka vám, vášmu nadšeniu a vašej práci sme tento rok spolu zažili: ✨10 RÔZNYCH TEMATICKÝCH KURZOV TRIBAL FUSION BELLYDANCE ✨ATS® INTENZÍV S ÚŽASNOU LENKOU ADAMKOVOU ✨ ✨MEGA-FANTASTICKÚ TRIBAL HAREM SHOW SO VZÁCNYMI HOSŤAMI ✨ TRIBAL HAREM SHOW VŠETKY FOTKY ✨5 INŠPIRATÍVNYCH WORKSHOPOV AJ S HOSŤUJÚCIMI LEKTORKAMI ✨ - TVOJ TANEČNÝ POSTOJ 1 S IVANOU - - TVOJ TANEČNÝ POSTOJ 2 S DŽERINOU KATKOU GERHÁTOVOU - - TVOJ TANEČNÝ POSTOJ 3 S DŽERINOU KATKOU GERHÁTOVOU - - ODISSI: KLASICKÝ INDICKÝ TANEC INTRODUCTION - - FLAMENCO INSPIRACIONES S LIBUŠKOU BACHRATOU - ✨ZAPOČALI SME PRVÉ KURZY ODISSI AKO AJ SOBOTŇAJŠIE INTENZÍVY ✨ JAI JAGANNATH! ✨ S NIEKTORÝMI Z VÁS SME SA BOLI SPOLOČNE VZDELÁVAŤ V LONDÝNE SO SUHAILOU SALIMPOUR, VO VIEDNI S MARIOU FOMINOU A KAMI LIDDLE, V BRNE S LENKOU ADAMKOVOU ... ✨ ✨ ... A MNOHO ĎALŠÍCH MILÝCH STRETNUTÍ MIMO TANEČNÚ SÁLU ... ✨ Veľmi ma teší, že ako komunita sa podporujeme a expandujeme! Je to krásny pocit, ktorý ma ženie vpred a inpiruje na vymýšľanie ďalších tanečných dobrodružstiev.
Ako poďakovanie by som vám chcela dať viac tanca za menej peňazí do budúceho roka! To znamená, že som znížila ceny a rozšírila portfólio kurzov o nové kurzy Tribal Fusion Bellydance pre začiatočníkov, ako aj kurzov klasického indického tanca Odissi pre začiatočníkov. Plus otváram ďalší choreografický kurz pre pokročilé Tribal Fusion: Performing Project, s ktorým budeme mať možnosť vystupovať na pripravovanej tanečnej šou v lete (dátum ešte upresním). Registrovať sa môžeš už dnes! Jupí! Už teraz sa teším na ďalší rok a prílev novej energie! Zlatíčka, všetkým vám prajem šťastné a požehnané sviatky! Užite si ich dosýtosti a riadne si oddýchnite! Cmúčky a objatia! ~Vaša Deni
Preto som chcela priniesť aj vám, tanečniciam a tanečníkom, skutočný a kvalitný pohľad na samotný postoj. Správny tanečný postoj je ten, ktorý taktiež definuje tanečný štýl. Mojím cieľom bolo preto navnadiť i nasmerovať so získanými poznatkami z workshopu ako si môžete správne nastaviť svoj postoj ... a vôbec intenzívnejšie si uvedomiť svoj správny tanečný postoj, prekonať zlé návyky a naučiť svoje telo fungovať správne nielen pri tanci, ale prakticky v každej oblasti vášho života. Od myšlienky sme teda prešli k praxi a dňa 13. januára 2018 (sobota) sme sa zišli my všetci, aby sme sa naučili niečo nové! A nového bolo teda veľa! Začali sme pekne od nastavenia postoja od chodidiel, cez držanie kolien, nastavenie panvy a bedier, prešli sme si správne dýchanie (cez bránicu) až sme sa postupne prepracovali k našej hlavnej téme zameranej na ramenný pletenec. Hovorím si, ako je skvelé, že čo i len taká malá informácia ako správne rozloženie váhy na chodidlách a dobre podaná je taká prínosná! Potom zostáva už na nás, či to prenesieme aj do vlastnej praxe! Ja si myslím, že už minimálne podvedome si táto celá naša skupinka vnáša tieto poznatky do svojej praxe a už pracuje na odstraňovaní tých či oných zlých návykov, a naopak, uplatnení tých dobrých. Že? Feedback bol veľmi priaznivý! Veľmi sa teším! Super! Teším sa teda už na nasledujúci workshop, 3. marca, a budeme sa tentokrát užšie zameriavať na CORE resp. jadro nášho tela. Tiež jedna veľká a dôležitá téma! Viac info už čoskoro! :) Ďakujem ešte raz celej skupinke, za váš záujem, za vaše otázky, za skvelú energiu! Vidíme sa nabudúce! Vaša, ~ Deni Už teraz sa môžete tešiť a
registrovať na ďalší zo série workshopov Tanec feat. Fyzio: Tvoj tanečný postoj 2 ~ CORE |
Denise Charbó
Dancer. Yogini. Seeker. Archives
January 2021
CategoriesAll Belly Dance Vystúpenia História Brušného Tanca História Brušného Tanca Zo života Brušnej Tanečnice Zo života Brušnej Tanečnice |
Štúdio Bailadora
|
|