1/24/2021 0 Comments Brušný tanec ako ho nepoznáte
Keď som dostala ponuku písať o brušnom tanci, dostala som aj voľnú ruku. Mohla som sa vydať tou ľahšou cestou a písať o tom, o čom sa väčšinou píše a to o všeobecnej histórii tanca, účinkoch, ako vo vás brušný tanec prebúdza ženu a podobné obsahy. Ja som sa však rozhodla pre nie až tak ľahkú cestu. Chcela by som vám predstaviť brušný tanec, tak ako ho väčšina z vás, ktorá sa nevenuje tejto forme tanca, nepozná. Preto vás možno prekvapí tvrdenie, že brušný tanec je legitímna forma tanca, rovnako ako napríklad balet a nie len vrtenie sa odhalenej ženy ovešanej cingrlátkami do orientálnych rytmov. Áno, brušný tanec je makačka, vyžaduje si seriózné praktické aj teoretické štúdium.
Ja osobne sa tiež prikláňam k názoru, že brušný tanec je skôr konštrukciou, či „vynálezom“, než že by mal autentickú povahu tradičných folklórnych tancov Blízkeho a Stredného východu, aj keď súhlasím s tým, že vytrhnúť brušný tanec z kontextu arabskej histórie a kultúry by bolo problematické. Brušný tanec ako ho poznáme dnes prešiel transformáciou a jeho obsah a forma sa za dlhé obdobie, najmä od polovičky 18. storočia do polovičky 20. storočia reformuloval a to najmä pod vplyvom imperializmu a kolonializmu západných krajín Európy a Ameriky a ich intervenciou do orientálnych zemí. V súčasnosti existuje množstvo škôl, ktoré aj rôznym spôsobom prezentujú brušný tanec. Preto by som chcela upozorniť, že aj ja prezentujem brušný tanec svojou optikou poznatkov, ktoré pramenia od mojej učiteľky Suhaily Salimpour (USA), dcéry Jamilly Salimpour, ktorá sa považuje za „matku“ brušného tanca pre jej nesmierny kvalitatívny prínos do brušného tanca. Pre mňa je brušný tanec, tanec štylizovaný a jeho súčasná podoba siaha do obdobia, kedy sa začal formovať moderný tanec. Obsahuje prvky z moderného baletu, jazzu a dokonca street danceových štýlov ako pop’n’lockin.
Popisovanie týchto pohybov môže vyznievať nudne, ale verte mi, že na hodine je to úplne iná dimenzia. Pre väčšiu zábavu osobne rada skladám tieto drily do kómb podľa vybranej hudby, ktoré si môžu študentky odniesť domov a ďalej sa s kombom hrať. Tieto drily obsahujú nielen prvky samotné alebo vrstvené pohyby, ale taktiež rôzne kroky, otočky a hru na prstové činelky. Brušná tanečnica je totiž zaroveň aj hudobníkom a mala by zvládnuť hru na prstové činelky, s ktorými dokáže tancovať. Čiže znalosť základných hudobných kategórií a frázovanie patrí určite do repertoáru tanečníc. Každý technický tréning začína kombináciou jogovej a tanečnej rozcvičky, ktorá vám zahreje svaly a pripraví na drilovanie. Netreba opomínať aj tzv. odcvičku na konci hodiny, kde opäť svaly uvoľníme a necháme odpariť pot. Áno, pot. Ako som spomínala na začiatku, je to riadna makačka. Pravidelným opakovaním týchto pohybov si cibríme kultúru svojho tela, uvedomujeme si, čo a kedy zapájať, až sa nám napokon tieto pohyby zautomatizujú a my máme zelenú pre štylizáciu, ktorá môže mať nekonečné množstvo podôb a variácií. Opačná cesta nevedie. Tanec je krásny. Kto má chuť sa zapotiť?
0 Comments
Leave a Reply. |
Denise Charbó
Dancer. Yogini. Seeker. Archives
January 2021
Categories |
Proudly powered by Weebly