5/5/2020 0 Comments O Belly Dance #3: ATS® kostýmMilé tribálky! Dovoľte, aby som sa s vami podelila o moju tretiu online prednáškú k belly dance v rámci cyklu sobotňajších prednášok s podtitulom "pôvod, história, inšpirácie". Prednáška bola tentokrát o ATS® kostýme, o jeho samotnom vzniku, o pôvode kostýmu ako eklektickej fúzie z rôznorodých kultúr a ako demonštrácia bohatosti materiálnej kultúry rôznych etnických komunít od Severnej Afriky naprieč Centrálnou Áziou, až po Indiu. Okrem záznamu z prednášky cez ZOOM by som s vami chcela zdieľať aj písomný príspevok odkazujúci na pár zdrojov a vizuálnych materiálov, ktoré nájdete pod videom. Enjoy! "Tribál" štýl kostýmovaniaKostýmovanie pre tzv. "tribal" štýl brušného tanca možno s určitosťou označiť ako eklektický a svojim charakterom reflektuje mnoho kultúrnych vplyvov. Poďme si to bližšie rozpracovať. V prvom rade si treba uvedomiť, že ATS kostým bol vytvorený pre účely performatívneho umenia, teda zjednodušne povedané ~ vystupovania. Kostým nemá byť v žiadnom prípade replikou folklórneho alebo "tradičného" spôsobu odievania. Ako "fusion artists" reflektujeme našim kostýmom aj fúziu etnických vplyvov a "orientálnych" kultúr, ktoré sú zdrojom našej inšpirácie. Keď hovoríme o zdroji inšpirácie z "orientálnych" kultúr, mám na mysli oblasť od Blízkeho Východu, severnej Afriky, centrálnej Ázie, Indie a miest medzi týmito teritóriami. Netreba však opomenúť inšpirácie, ktoré pochádzajú aj z Európy (napr. flamenco). Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že sú to krajiny, ktorými prechádza tzv. "Romani Trail", teda krajiny, cez ktoré putovali tzv. "gypsies"1 zo západnej Indie až do severnej Afriky, či Európy. 1 Slovo "gypsies" sa v anglicky hovoriacom svete vrátane vedeckej terminológie používa na označenie rôznych nomádskych komunít bez ohľadu na ich etnický pôvod a identitu (Čierno-biele svety: Rómovia v majoritnej spoločnost na Slovensku, 2015) Tu treba podotknúť, že každá skupina má svoj unikátny spôsob v zdobení sa vo finále. Aj keď komponenty pre zdobenie sú naprieč komunitou "kvázi" univerzálne, každá skupina môže vo výsledku vyzerať inak.
Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, v tribal štýle tanca obľubujeme ťažšie látky oproti ľahkým látkam v klasickej kabaretnej štylizácii. Oproti ľahkej šifónovej látke alebo inému trblietavému typu látky, preferujeme napríklad prírodné látky ako bavlnu, ľan, hodváb, brokát či zamat. V obľube sú taktiež starožitné látky, ako napríklad tzv. "tulle bi telli", "assuit" alebo "assyut", ktorý pochádza z rovnomenného mesta Assyut v Egypte, bol exportovaný najmä v 20. rokoch 20. storočia na Západ, v čase Golden Era a popularitu medzi tribal tanečnicami získal najmä vďaka Jamile Salimpour. Pre zdobenie tribálových kostýmov sa oproti klasickému kabaretnému kostýmu používajú komponenty z kovu, z rôznych minerálov, či zo zrkadielok rôznej veľkosti. Poďme sa pozrieť na inšpirácie a pôvod jednotlivých častí kostýmu a iných komponentov. Čólí ~ choli ~ चोलीČólí je ženské oblečenie, ktoré slúži ako blúza, ktorá zakrýva vrchnú časť tela. Čólí ako také je rozšírené v krajinách ako India, Nepál a Srí Lanka a nosí sa aj dnes v kombinácii so sárí. Za prínos čólí do tribál kostýmu vďačíme Mashy Archer, tzv. starej mame Fat Chance Belly Dance, ktorá sa inšpirovala u žien z domorodých etník v regiónoch západnej a centrálnej Indie, v štátoch Radžasthán, Gudžarát alebo Madhjapradéš, ktoré nosia tradične čolí v kombinácii so sukňou a šatkou. Carolena, ako dlhoročná žiačka Mashy Archer si tento etnický doplnok osvojila a preniesla do Fat Chance Belly Dance. V kostýmovaní sa využíva čólí buď v tradičnom použití alebo v "modernom" - teda prispôsobenom, kedy sa vzor čólí vyhotovuje ako poloblúzka, na ktorej sa nosí peniažková podprsenka. Tá je vyrobená napr. zo zamatu, bavlny alebo inej štrečovej látky. Viac sa dozviete v rozsiahlejšom príspevku venovanému čolí a jeho moderným obmenám v mojom blogu. Peniažková podprsenka ~ Coin BraAsi nebude prekvapením, že inšpiráciou pre tento komponent je samotná Jamila Salimpour. K tomu sa nám viaže príbeh, o ktorom rozpráva Jamila v príspevku "The Saga of the Coin Girdle". Jamila spomína ako koncom 50. tych rokov v Los Angeles videla v známej reštaurácii The Greek Village úžasnú tanečnicu, Helenu Kallianiotes, ktorá tancovala v podprsenke, kde boli peniažky umiestnené "krížom krážom" a vydávali zvonivý zvuk. Jamila taktiež čas od času pózovala v School of Designing v Los Angeles, kde spoznala Boba Mackieho. Bob požiadal Jamilu, či by nemohla učiť jeho manželku, Marianne, brušný tanec, aby sa po pôrode dostala späť do formy. Jamila neskôr opisuje, ako bola Marianne prirodzený talent pre tento tanec a inšpirovala Boba natoľko, že jej vytvoril sériu kostýmov, medzi inými aj podprsenku, kde boli peniažky prišité podľa vzoru "rybých šupín". Čiže oveľa hustejšie a tak, ako môžeme vidieť neskôr u Mashy Archer a Fat Chance Belly Dance.
Pantalúny ~ şalvar
Sukňa ~ Flying SkirtSukne, čím väčšie, tým lepšie! Sukne v ATS sú absolútne dominantnou časťou kostýmu, ktoré instantne chytí oko diváka. Sukňu do štandartného ATS kostýmu priniesla do Fat Chance Belly Dance tanečnica Paulette Rees-Denis, ktorá ju prvotne priniesla ako doplnok z tzv. Renaissance Pleasure Fair. Od vtedy sa jej používanie ustálilo, pretože tanečnice s takouto sukňou pôsobili ešte majestátnejšie.
V Indii ešte ostaneme, pretože v ATS sa môžeme stretnúť aj so sukňami, ktoré sú pôvodom odevom nomádskych komunít zo Západnej Indie. Takýmito nomádskymi komunitami sú Bandžara z Radžasthánu a Kutchi Rabari. Opasok ~ Šatka ~ Tassel BeltOpasok je neoddeliteľnou súčasťou ATS kostýmu, ktorý nám pri tancovaní zvýrazňuje boky. Šatku si upíname okolo bokov, aby sme zvýraznili oblosť našich bokov na sukni, ktorá je tvarovaná do tvaru A. Častokrát môžeme vidieť okolo bokov aj opasok so strapcami, tzv. "tassel belt". Inšpiráciu pre tento strapcový opasok môžeme nájsť v krajinách Centrálnej Ázie, ako napríklad Afganistan, Turkménsko a Uzbekistan, kde sú rôzne typy strapcov súčasťou ľudového odevu alebo zdobenia sa. Tieto strapce často obsahujú korálky a kovové ozdoby. TurbanPokrývku hlavy priniesla už Masha Archer a Fat Chance Belly Dance posunuli toto zdobenie kvôli množstvu šperkov na turban. Turban je ako koruna pre ATS tanečnicu. Opticky jej dodáva výšku a tiež majestátnosť. Turbany sa dajú viazať rôznymi spôsobmi, záleží od typu tváre tanečnice. Pre zaviazanie turbanu potrebujete základnú látku a minimálne ďalšiu jednu ozdobnú látku. Tanečnice si podľa svojej estetiky pripínajú na turban rôzne etnické prívesky a prípadne umelé kvety. Inšpiráciu pre turban môžeme nájsť u Berberov z oblasti Severnej Afriky, najmä Alžírska a Maroka. Je pravdou, že turbany sú známkou "old school" ATS a veľa tanečníc preferuje kostým zjednodušovať a nahrádzať napr. čelenkami, keďže turban je náročné dobre uviazať, ozdobiť a taktiež má značnú váhu. Avšak na druhej strane je to podľa môjho názoru naozaj signifikantný znak ATS, ktorému sa oplatí venovať pozornosť. Viac o turbanoch v samostatnom blogu, ktorý pre vás pripravujem. Na koniecVerím, že vám bol tento blog trochu nápomocný pri spoznávaní pôvodu kostýmovania v ATS. Odporúčam vám spraviť si vlastný prieskum, keďže si uvedomujem, že tento príspevok nie je ani zďaleka všeobsahujúci. Cieľom vlastne ani nebolo na 100% obsiahnuť všetko o kostýmovaní, ako skôr poskytnúť čiastočný vhľad do pôvodu kostýmu, ktorý je ovplyvnený rôznymi vzdialenými kultúrami. Kostýmovanie v ATS bolo a aj v súčasnosti je estetickou záležitosťou každej skupiny, každého "kmeňu". Prispôsobuje sa však nielen chuti, ale aj účelu s akým idete vystupovať. Navodzuje atmosféru pre umelecké vystúpenie a je vo finále umením v pohybe. Ide však o kultúrne vypožičiavanie si, o kultúrnu fúziu, o modernú etnickú štylizáciu, s ktorou ako tanečnice pracujeme. Môj apel na komunitu je, aby sa nielen vizuálne inšpirovala, ale pokiaľ možno vzdelávala v tejto oblasti a najmä vždy narábala s rešpektom voči kultúram, od ktorých si vypožičiavame tieto inšpirácie. Viac o šperkoch v ATS v inom blogu.
0 Comments
Leave a Reply. |
Denise Charbó
Dancer. Yogini. Seeker. Archives
January 2021
CategoriesAll Belly Dance Vystúpenia História Brušného Tanca História Brušného Tanca Zo života Brušnej Tanečnice Zo života Brušnej Tanečnice |
Štúdio Bailadora
|
|